Články

Testovali sme čelovku FENIX HP 25

Čelovka FENIX HP 25 bola testovaná počas celodennej pracovnej akcie v Havranickej jaskyni, ktorá sa nachádza v Malých Karpatoch, v blízkosti obce Smolenice.

Čelovka HP 25 je následníkom modelov HP 10 a 11. Puzdro na 4 ks tuškových batérií je z plastu a je uchytené popruhmi v záhlavnej časti. Oproti predchádzajúcim modelom má čelovka dva reflektory – na bodové a na rozptýlené svetlo. Reflektory sa zapínajú dlhším podržaním tlačidla príslušného reflektoru, ktoré je veľmi intuitívne. Tlačidlá sú chránené vrchnou plastovou lamelou, proti náhodnému zapnutiu, prípadne vypnutiu.

Výhodou je zapnutie obidvoch reflektorov súčasne. Výkonné LED čipy sú osadené v duralovom ráme, ktorý odvádza vznikajúce teplo z vnútra čelovky. Intenzitu každého z reflektorov je možné meniť v štyroch režimoch u rozptylového reflektoru a v troch režimoch u bodového reflektoru rýchlym stlačením príslušného tlačidla reflektoru počas svietenia. Čelovka má aj tzv. SOS mód, pri ktorom vysiela záblesky pre núdzové situácie. Dokopy teda ponúka až 13 možných kombinácií svetelných režimov. Ak k tomu pripočítame zapnutie iba bodového, alebo rozptylového reflektoru samostatne so siedmimi módmi intenzity, dosiahneme hodnoty až 20 kombinácií svietenia. Každý z reflektorov má svetelný tok 180 lumenov. Pri obidvoch zapnutých reflektoroch teda dosiahneme 360 lumenov. Reflektorová časť sa v plastovom ráme dá naklápať až do uhla 60°. Výrobca udáva výdrž pri najúspornejšom režime 220 hodín svietenia.

Po niekoľkohodinovej náročnej pracovnej akcii, ktorej súčasťou boli aj mapovacie práce, môžeme čelovku HP 25 zhodnotiť ako veľmi vhodnú alternatívu pre speleológov a náročné práce v jaskyniach. Výhodou je najmä jej hmotnosť (183,5 g bez batérií), ergonomický dizajn vhodný do úzkych priestorov a zároveň jej kontrastnú žltú farbu. Módy sa dajú veľmi intuitívne nastavovať aj v stiesnených priestoroch. Čelovka je vodotesná podľa štandardu IPX-6 (odolnosť proti striekajúcej vode). Príjemne sme boli prekvapení najmä jej intenzívnou svietivosťou pri mapovacích prácach vo väčších priestoroch. Nevýhodou pri speleologickej činnosti, najmä vo veľmi úzkych priestoroch môže byť poškodenie napájacieho kábla od zdroja k reflektoru, ktorý je na jednom z gumových popruhov a môže prísť k jeho poškodeniu oderom, príp. zachytením o nejakú ostrú časť krasovej výzdoby. Pre špecifické jaskynné prostredie by výrobca mohol pouvažovať o modeli, ktorý by sa dal napevno umiestniť na prilbu, formou samorezných skrutiek bez popruhov. Tu by bol elektrický kábel vedený pod prilbou a neprišlo by tak k jeho poškodeniu.

Čelovka FENIX HP 25 úspešne zvládla niekoľkohodinové testovanie v náročnej  jaskyni a prvé dojmy z nej sú veľmi príjemné. Viacerí speleológovia, ktorí používajú nižšie rady čeloviek FENIX sú s čelovkami spokojní aj po dlhšom čase. Preto veríme, že čelovka FENIX HP 25, ktorá obsahuje už dva na seba nezávislé reflektory bude úspešným nasledovateľom tejto rady a spoľahlivou čelovkou do jaskynného prostredia.

/Alexander Lačný/

sasol | 12.07.2013 13:13 |

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára / Prihlásenie

Na pridanie komentára sa musíte najprv prihlásiť!speleoskola.sk

malekarpaty.com